Nepodceňujte laktační psychózu!

Období po porodu je pro některé ženy doslova noční můrou. Ženy, které se v šestinedělí ocitly ve světě úzkosti, paniky a strachu, ve kterém nedokáží rozeznat, co je sen a co realita, trpí jedním z velmi vážných psychických onemocnění. Jedná se totiž o laktační psychózu.

Velké období změn

Narození dítěte a období šestinedělí bývá pro ženu něco na způsob vlastní vnitřní revoluce, o to více v případech prvorodiček, které zcela zásadně mění svoji společenskou roli. K fyzickému vyčerpání po porodu se tak přidružuje nutnost zorientovat se v potřebách novorozeněte, změnit svůj denní režim a vyrovnat se s vlastními obavami v souvislosti s péčí o právě narozené miminko.

 

V ženském těle v tomto období dochází k velkým hormonálním zvratům. Děloha již neprodukuje uklidňující hormon progesteron a rapidně klesá hladina hormonu estrogenu. Uvádí se, že v důsledku hormonální bouře až 80% žen prožívá tzv. poporodní blues, které se projevuje přechodnými stavy úzkosti, nervozity a plačtivosti. Je to normální stav, který se nijak neléčí, neboť sám odezní (max. do 14 dní).

Když psychické problémy nepomíjí

Jedním z nejzávažnějších psychických problémů po porodu je laktační psychóza (správné pojmenování je puerperální nebo poporodní psychóza), která je charakterizována jako "ztráta kontaktu matky s realitou". V poslední době se dostalo onemocnění do popředí hlavně v souvislosti s nedávnou kauzou.

Fakta o laktační psychóze

 • Může se týkat, jak kojících tak nekojících žen.
 • Statistiky uvádí, že postihne 1 až 2 ženy z tisíce
 • Nejčastěji se objevuje do 14 dní po porodu, ale může mít i pozdější dvou až tříměsíční nástup.
 • Ženy v důsledku onemocnění mohou spáchat sebevraždu, děje se tak v 5% případu či zabít vlastní dítě (ve 4% případů).
 • Psychiatři tuto psychózu přiřazují k schizofrenním onemocněním, ovšem s větší nadějí na úplné uzdravení.

Co způsobuje poporodní psychózu?

Příčinu onemocnění nelze jasně identifikovat, porod sám nebývá příčinou, spíše je spouštěčem něčeho, co je v ženě již delší dobu uloženo. Na vzniku se může podílet mnoho faktorů: genetické dispozice, trauma z prožitého bolestivého porodu, spánkový deficit po porodu, prostředí matky (zda-li jsou její rodinné, majetkové, finanční a další faktory stresující či nikoliv), psychická stabilita před porodem, apod.

Typické příznaky poporodní psychózy

 • Halucinace

Nejčastěji dochází ke zrakovým (žena vidí: záblesky, neexistující výrazy novorozeněte,apod.) a sluchovým halucinacím (ozvučené vlastní myšlenky, brek novorozeňat, atd.). Dále jsou známé halucinace tělové (svědění, pohyby orgánů, apod.), čichové, chuťové a další.

 • Bludy

Jedná se o nevývratná přesvědčení matky, které je nepravdivé a zcela zásadně ovlivňuje její chování: "Nemohla jsem vůbec vycházet z domu, měla jsem pocit, že mě všichni sledují a chtějí nám ublížit." Uvádí jedna anonymní matka, která si prošla laktační psychózou. Jiné matky mohou mít pocit, že je jejich dítě posedlé ďáblem, mohou být přesvědčené o své neschopnosti postarat se o dítě (insuficietní blud) nebo se sebeobviňovat za všechna neštěstí (autoakuzační b.), apod.

 • Nechutenství

 • Nespavost

Ženy nemohou díky svým chaotickým myšlenkám a pocitu, že se něco děje zamhouřit oka. Doposud se neví, zda-li je nespavost důsledek nebo naopak "spouštěč" onemocnění.

 • Zapomnětlivost

 • Zmatenost a panika

 • Pocity viny a úzkosti

Žena se stydí se např. za to, že chce ublížit vlastním dětem. Má pocit, že ji nikdo nedokáže pomoct.

 • Emoční otupělost

Léčba

Pakliže jsou projevy onemocnění vážnějšího rázu je nezbytné hospitalizovat matku na psychiatrickém oddělení či v psychiatrické léčebně. Průměrná doba hospitalizace je dva měsíce, ovšem i poté se žena musí doléčovat . V důsledku hospitalizace (v ČR neexistují obdobná zařízení Psychiatrickým léčebnám pro matku s dítětem) a užívání psychofarmak přestává matka kojit. Je to velká zátěž nejen pro matku, ale i pro celou rodinu, která se musí se vzniklou situací, pokud možno, co nejrychleji a nejlépe vypořádat. Důležité je laktační psychózu podchytit včas, aby se předešlo případným tragédiím, a aby bylo u ženy co nejdříve zahájeno léčení, neboť čím dříve se s léčbou začne, tím pozitivněji bude ovlivněn průběh celé nemoci.

Máte s tímto onemocněním nějaké zkušenosti?

 

Nepodceňujte laktační psychózu! patří do témat
 • Sona 06.04.2017 11:49:29

  Dobry den prosim oo radu má kamaradka má 4tydeni holčičku a uzavrela se doma rodina ji nadává ze neni schopna se o malou postarat uzavrela se v byte furt breci leží v posteli a o malou se obcas postará co pro ni muzu udělat poraďte mi jsem už bezmocná píšu ji občas k ní zajdu ale mám své dvě deti a už si to nevim rady jak ji pomoct

 • deprese michaela 22.08.2016 14:33:06

  Ted vím, že jsem prodělala těžkou poporodní psychózu. Je to 23let, muž i rodina mi vyčetli neschopnost, lékař ani sociálka to nerozpoznali. Deprese se zhoršila natolik, že jsem fyzicky nedokázala vstát a chodit. Provázely mě hrůzné představy jak zabíjím své dítě. Vzdala jsem se dcery pro její dobro v jednom z mých lepších dní. Náš vztah se ani dnes neobnovil. Celá rodina i známí si stále myslí, že jsem se nechtěla starat o své dítě. Dodnes mám těžké psychické potíže, pokusy o sebevraždu, hospitalizace. Před porodem jsem byla psychicky zdravá. Nepodceňujte prosím první příznaky a pomozte svým bližním!

 • Jana 13.09.2012 21:36:55

  Jsem matka, která prošla poporodní psychózou. Chtěla bych říct všem ženám, matkám, kterým se honí v hlavě podobné myšlenky jako mně....nejsem schopná se postarat o své dítě, necítím k dítěti žádnou lásku, nejsem schopná se z něj radovat, vnímám dítě jen jako cosi, co mám v náručí a nic mi neříká. Máte neodbytné myšlenky, myšlenky, které kolem vás prolétávají jako vlaky jeden za druhým v tunelu, bojíte se usnout, zamhouřit oka ze strachu, že vás zase budou pronásledovat myšlenky, které nedokážete ovlivnit. Máte v sobě pocit, že se na vás řítí vlna agrese proti vašemu dítěti, jen ho uslyšíte brečet. Mluvte, mluvte, mluvte.......mě nedokázal podržet přítel ani má rodina....nikdo si ničeho nevšiml, nikdo neposlouchal, protože všichni viděli jen dítě.....naštěstí my matky chodíme na lékařské prohlídky, ať už samy se sebou nebo s dětmi. Prostě jsem tak seděla na křesle u gynekoložky a na otázku jak se mám, jsem odpověděla nijak....stačily dvě další otázky paní doktorky a už jsem v ten den byla poslána k psycholožce, psychiatrovi..........Jsem jedna z těch, co se pokusila o sebevraždu. Dnes můžu říct, že vše mám snad úspěšně za sebou a všem těm, které se v podobných momentech cítíte nepochopené a osamělé radím, zkuste mluvit ...... nikdo vám do hlavy nevidí....a když neslyší partner, rodina, zkuste třeba toho lékaře. Je šílená škoda každého života a věřte, že i my jsme super mámy a v očích našich dětí jsme víc než super mámy.

  • Re: psychóza Ema 20.05.2016 12:50:16

   Měla jsem stejné příznaky, jak píše paní Jana. Jen v té době co jsem rodila se nic takového neřešilo. Taky jsem nic necítila k dítěti. Stále jen plakal a nikdo mi nepomohl. Byla jsem hodně vyčerpaná. Myslela jsem,že už nemužu dál. Taky mi hodně vypadaly vlasy. Ale styděla jsem se za tento stav. Když jsem viděla jak se všichni rozplívají nad miminkem, tak jsem si připadala jako krkavčí matka. Když jsem se zeptala mé matky, řekla mi, že je to normální. Tak jsem nic neřešila a starala se, jak to nejlépe šlo. Nepomohla mi ani vlastní rodina. Manžel byl na vojně už od těhotenství. Na všechno jsem byla sama. A na sestřičky v porodnici vzpomínám jak na nejhorší noční muru, jak byly nepříjemné. Taky jsem už nikdy neměla další děti. Ale proč to píši po tak dlouhé době. Dnes řeším psychické problémy sebe i svého dítěte. Nedokážu si odpustit to, že jsem neřešila problémy dříve. Vše totiž naznačuje na problémy spojené s porodem. A i jiné kolem. Neumět dávat více lásky dítěti. Všechno je spojené a nedokázala jsem si představit, jaké to muže vyvolat problémy u dítěte v dospělosti. To vše mě mrzí a musím se s tím teď naučit vyrovnat. Nepřála bych to nikomu. Neboť pak přicházejí i zdravotní problémy. A ty vás donutí nad tím vším hodně zapřemýšlet. Přeji všem ženám ať své děti vychovají co nejlépe a ať jsou šťastní.

 • psychóza Klára 07.05.2016 06:19:56

  Prodělala jsem poporodní psychózu!Dceři je pět let a ještě beru léky.Byla jsem i v léčebně po porodu.Co k tomu říct??Zažila jsem obrovské trápení.A prosila bych,aby měla každá rodina a partner obrovské pochopení!Může se to stát opravdu každé!Já jsem se s ním po porodu rozvedla,protože mě podváděl a v psychóza bil!Je to hnusná odporná nemoc!

 • Alena 16.01.2016 08:17:06

  Když jsem se narodila, maminka trpěla LP. Vše vím jen z vyprávění otce. Její léčení trvalo 3/4 roku v léčebně. Bohužel to asi celoživotně ovlivnilo náš vztah. Moc si s dětství nepamatuji na mamičino mazlení atd. Celý život necítím od maminky tu pravou mateřskou lásku. Sama jsem matkou a dokonce i babičkou, takže zpětně se snažím porozumět.

 • deprese stav 12.08.2009 12:00:27

  Prakticky existuji tri stupne „laktacni psychozy“ blues, deprese a psychoza. Stejne tak je casta i jejich cetnost (psychoza byva velmi vzacna). Nicmene i deprese muze mit vazne nasledky pokud se neleci. Manzelka byla hospitalizovna na jeden mesic a nyni uziva antidepresiva. Bylo to pro nas narocne obdobi, ale lecba byla uspesna a dnes je vse v naprostem poradku. Jde zejmena o vcasne zachyceni pocatku nemoci a okamzite nasazeni medikace. Je to jako z cukrovkou, proste se zacne nedostavat serotoninu, podobne jako cukrovkarum inzulinu. Priznaky jsou pro laiky casto ze zacatku tezko rozpoznatelne, ale jako u kazde deprese je to hlavne nespavost, sebeobvinovani, emocni zplostelost a pocity vlastni neschopnosti. Halucinace a bludy jsou az v krajnich variantach nemoci (viz Viktorka v Babicce) a nebyvaji caste, takze bych to jako priznak moc neuvadel.

 • psychóza Rajce+Jogurt 29.07.2009 12:03:05

  Tento článek je opravdu moc zajímavý, ale je to docela strašidelné.


Laktační psychóza patří do témat

Adresář

Laktační psychóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Laktační psychóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku