Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktační psychóza.

Laktační psychóza, vyvolaná hormonálními změnami a psychickou i fyzickou zátěží při porodu, spočívá jednak v depresivních stavech matky, jednak v momentální neschopnosti navázat vztah k miminku, radovat se z něj a pečovat o něj. Vzniká přibližně u 1 % žen.

V souvislosti s touto nemocí se vynořují i děsivé příběhy matek, které v tomto stavu sáhly sobě či vlastnímu dítěti na život. To jsou ale vzácné a extrémní příklady. Jsou to ženy často zoufalé, bezradné, mají potíže s přijímáním potravy a spánkem, nejsou schopny se vyrovnat s povinností péče o miminko. Během tohoto období se používají medikamenty, případně psychoterapie. Každopádně je nutné, aby se o dítě během této fáze, která může trvat i několik měsíců, postaral někdo jiný.

Dále se jedná o takový psychický stav matky, kdy chybí kontakt člověka s realitou. Matka například neví, který je zrovna den, chodí celý den v pyžamu a neuvědomuje si to. Chybí jí skutečné vědomí dané reality. Tady už je potřebná konzultace s psychiatrem a jeho psychoterapeutická pomoc a opora. Ani bez medikace se tady již neobejdeme. V celé této problematice je však důležité, aby si rodič našel takového odborníka, který slyší i jeho přání a otázky, je otevřený pro diskusi a hledání možných řešení.

Jak předejít laktační psychóze

Je dobré, když po příchodu z porodnice může zůstat s matkou doma i otec, babička nebo někdo jiný blízký. Často totiž matka ani tak nepotřebuje fyzickou pomoc jako psychickou podporu.

Důležité je také, když matka opravdu dbá na odpočinek, na správnou komunikaci mezi ní a manželem, popř. dalšími příbuznými. Matka by si neměla nechávat v sobě své pocity, radosti, smutky nebo vzteky, měla by je sdělovat svým blízkým.

Dalším důležitým bodem je správná životospráva matky. Někdy se může stát, že matka po porodu na sebe přestane myslet, protože se snaží dát všechno dítěti, ale zapomene na to, že „to všechno“, co dítěti dává, dává ze sebe. Musí se tedy starat o dobrou a vyváženou stravu. Matka by také měla cvičit, šetřit fyzické síly, pozitivně myslet a nebýt izolována od veškerého dění, které se kolem ní odehrává.

Dobrou pomůckou mohou být mateřská centra, kam může matka docházet a necítit se tak izolovaná od světa, cvičení pro šestinedělky, kde se také setká s dalšími maminkami, které mají možná podobné radosti a starosti. Matka by nikdy neměla být v izolaci od okolí. Také díky odstříkanému mléku a možnosti jeho alternativního podání někým jiným, než je matka dítěte, můžeme dopřát mamince i čas, který může strávit – pokud to samozřejmě chce – mimo domov. Matky přijímají velmi rády takto nabídnutý čas na sport, relaxaci, návštěvu kadeřníka … a cítí se dobře, protože nejsou nervovány časem, kdy se musí vrátit domů opět na kojení.

Prevence již v těhotenství

V každém případě je nejlepší prevencí pohoda nastávající maminky během těhotenství a opora širokého okolí, hlavně těch nejbližších. Je důležité umět se těšit na všechno pozitivní, co děťátko do života přinese, na druhé straně nedělat drama z pocitů nejistoty a obav, které k tak složitému období v menší či větší míře také patří.

 

Pokud máte i vy zkušenosti s tímto onemocněním, podělte se s námi a s našimi čtenáři.

Laktační psychóza patří do témat
 • teď je šťastná že ho má Ivana 29.06.2010 14:40:26

  moje dcera ,těhotenství v pohodě,užívala si to,přišel porod smála se a těšila se až ho uvidí.....porod trval 12 hodin a stejně musel malej kleštěma ,na císaře bylo už pozdě,málem o něj přišla...trvalo tři měsíce než ho přijala ,stále jen brečela jak je špatná máma že to nezvládne,já dojížděla každý den,co sem se taky nabrečela už sem si myslela že bude muset vyhledat psychiatra bylo to těžké ale nějak se to srovnalo a ona malého miluje ,dnes mu budou dva roky,ale pravda je že jak si vzpomene na porod tak se jí vše vrátí ,jednou chce druhé dítě,ale já se bojím,aby to nebylo horší

 • Je to peklo Ondřej 29.06.2010 11:46:32

  Je to peklo, ale my jsme to peklo přežili a po čase si troufli na další miminko a všechno bylo v pořádku. Teď jsme šťastná rodina se dvěma zdravýma dětma.
  Ale nevím, jak by to bylo bez pomoci sestry, babičky a manželčiných kamarádek. Díky jim!

 • je to svinstvo Sára 28.06.2010 09:37:34

  Když to někoho potká, nejdůležitější je dobré zázemí - někdo, kdo se postará o vás a především o miminko. Kamarádova žena to měla a skončila na psychiatrii. Neohrožovala dítě, ale sama sebe. Dostala se z toho (asi po dvou měsících) a u druhého miminka bylo všechno v pořádku.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Laktační psychóza patří do témat

Adresář

Laktační psychóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Laktační psychóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku